بنا به نوع شغلم در طول سال با افراد زیادی در ارتباط هستم و از زمانی که با مبحث رفتارشناسی و مدل دیسک آشنا شدم و تدریس می نمایم این ارتباطات بیشتر نیز شده است به طور متوسط در چهارسال گذشته هر سال بیش از هزار نفر از مدیران و کارشناسان شرکت ها و سازمان ها در کلاس هایم حضور داشته اند و با هم در رابطه با الگوهای رفتاری مان گپ و گفتگو داشته ایم.

 

به بهانه روز زن و مادر سوالاتی را مطرح می کنم که در این مدت ذهن من و خیلی از افرادی که در کلاس ها بوده اند را درگیر کرده است.

  • بجز تفاوتهای فیزیولوژیکی زن و مرد چرا تفاوت های زیادی در الگوهای رفتاری مردان و زنان دیده نمی شود ؟
  • چرا زنان با الگوی DC از مردان با الگوی  IS رفتارهای مردانه تری دارند؟
  • آیا ما به اشتباه رفتارهای D و C را لیبل مردانه و رفتارهای  I و  S را لیبل زنانه نزده ایم ؟
  • آیا تفاوتی در الگوی رفتاری زن و مرد وجود دارد؟
  • چرا در مدل دیسک تفاوتی بین زن و مرد قایل نشده است؟
  • چرا خانم های که لایه D و C بالا دارند به طور متوسط تمایل بیشتری به کار در بیرون منزل و داشتن استقلال مالی و حضور در جامعه دارند و خانم هایی که لایه S و I بالا دارند تمایل به حضور در منزل و داشتن فرزند و تشکیل خانواده دارند؟
  • چرا وقتی لایه D در زنان بالاست کمتر از ایشان نابرابری و نبود امکانات برای رشد و پیشرفت می شنویم و اکثر کارآفرینان موفق زن و مدیران زن لایه D بالا دارند ؟
  • چرا خانم هایی که لایه I و S بالا دارند به تشکیل خانواده علاقه دارند و اکثرا در سنین پایین تری نسبت به زنان با لایه های D و C ازدواج می کنند؟
  • چرا طلاق در زنان با لایه های D و C بیشتر است ؟

این سوالات و سوالات بیشمار دیگر در کلاس ها مطرح می شود و دوستان نظر می دهند.

 

خداوند انسان ها را متفاوت آفرید تا زیبایی های جهان بیشتر شود آگاهی ما از این تفاوتها باعث بهبود ارتباطات و همزیستی بهتر می شود. ریشه تمام مسائل ما در ذهن ماست و در دنیای بیرون هیچ مانعی برای رسیدن به آرزوها و خواسته هایمان وجود ندارد.

به عقیده من زنان جامعه ما زنانی توانمند هستند و توان انجام هر کاری را دارند و تنها مانع آنها خودشان و افکارشان است.
وقتی با زنان کارآفرین و موفق جامعه هم صحبت می شویم متوجه می شویم که تفاوت آنها با دیگر زنانی که می گویند خانواده ، همسر ، جامعه ، دولت و … نمی گذارند ما راه رشد و موفقیت را برویم این است که آنها به این باور رسیده اند که برای رسیدن به موفقیت هیچ مانعی وجود ندارد. البته بعضی از موانعی که اشاره می کنند برای مردان نیز وجود دارد. حتی به نظرم در بعضی از موانع زنان راه سهل تری برای رسیدن به هدف دارند تا مردان.

دختران و زنان بزرگوار جامعه که امروز روز شماست اول از خودتان شروع کنید موانع رسیدن شما به آرزوهایتان خودتان هستید دیگران اگر مساله ای برای شما هستند خواسته ذهن ناهوشیار خود شماست. سدها را بشکنید. افکار خود را بازنگری کنید. باورهای محدود کننده خود را بشناسید و تغییر دهید .
ما انسانها متفاوت آفریده شده ایم ما پیچیده ایم و لایه های رفتاری متفاوت و شخصیت های متفاوتی داریم ما باید این تفاوتها را بشناسیم و با این تفاوتها زندگی کنیم و از الگوی رفتاری و شخصیت خود لذت ببریم. نقاط قوت الگوی خود را تقویت کنیم و نقاط ضعف آنرا کم رنگ و کم رنگ تر کنیم ما باید از دیگران نقاط قوت آنها را جذب کنیم.

اگر لایه D ما پایین است از افراد با لایه D یاد بگیریم که جسور باشیم. با اراده باشیم مستقل باشیم قوی باشیم اعتماد به نفس بالا داشته باشیم و برای رسیدن به هدف تلاش کنیم. از افراد با لایه I یاد بگیریم که چگونه ارتباط برقرار کنیم ،شاد باشیم ،بخندیم و تفریح کنیم و از لحظات زندگیمان لذت ببریم ، پرانرژی و مثبت باشیم سهل بگیریم ،دوستانه و مهربان باشیم. از افراد S یاد بگیریم که مراقب دیگران باشیم با احساس باشیم و با دیگران همدلی کنیم آرام و متین و خوش برخورد باشیم ،عاشق طبیعت و بچه ها باشیم. از افراد C  نظم و انضباط را بیاموزیم رعایت قانون و عدالت را یاد بگیریم تمرکز و دقت و کیفیت را از آنها بیاموزیم.

این روز عزیز را به تمام زنان ایران تبریک می گویم و امیدوارم که به زن بودن خود افتخار کنند و تلاش نمایند که اثرات مثبت خود را در جامعه بیشتر کنند و به تمام آرزوهای خوب خودشون برسند 🙏💐😊

محمدباقر مرادی

مدرس و پژوهشگر رفتارشناسی با مدل دیسک DISC