جستجو کن ...

راهکار ازدواج

مقدمه

تصميم به ازدواج يکي از مهم‌ترين اتفاق‌هايي است که در زندگي هر کس مي‌افتد. بي ترديد یکی از دلمشغولي هاي اصلی و اساسی هر فرد پيدا كردن زوج مناسب است . از سوي ديگر نقش زنان و مردان در جامعه امروز بسیار متفاوت از گذشته است. همین مساله پایداری زندگی ها را کمتر کرده و برای سنجش میزان تفاهم و سازگاری بین دو نفر، نیاز به مداخلات علمی است.

تا دیروز اگر بسیاری از خانواده ها به دلیل فقر آگاهی یا وابستگی های اقتصادی و اجتماعی روی مشکلاتشان سرپوش می گذاشتند، امروز با شاغل شدن بیشتر زن ها و تحصیلات بالاتر دختران و پسران، زندگی ها شکل متفاوتی پیدا کرده است ، ديگر روشهاي سنتي براي تناسب سنجي زوج ها كارآمد نيست .

بديهي است حق هر انسانی تجربه يك زندگي مطلوب و خوب مي باشد. ولي دستيابي به چنين هدفي نیازمند سه گام اساسی است 1:- آگاهی بیشتر از امر ازدواج و تاثیرات آن در تمامی جنبه های رشد و پیشرفت ، مادی و معنوی در زندگی 2- گزينش همسر:  که اشاره به اختیار و آزادی ما به انتخاب زوج مناسب دارد  3- مسئولیت پذیری : درصورتیکه که ما آگاهی نسبی لازم را در خصوص انتخاب همسر داشته باشیم طبیعی است که مسئولیت زندگی مشترک را می پذیریم . ليكن اگر مرحله اول و دوم به درستی انجام نشود ، مرحله سوم که مسئولیت پذیری است محق نخواهد شد.

با توجه به اينكه زمان شناخت برای ازدواج کم است مشاور با كمك مصاحبه و آزمونهاي مرتبط  به شما کمک می کند تا در مدت کوتاهی نسبت به یکدیگر شناخت پیدا کنید.

يكي از اركان ازدواج موفق برخورداری از تشابهات زوجین می باشد. حتی اگر دو نفر به تنهایی شرایط روحی و روانی و فکری ازدواج را داشته باشند ولی با هم تفاوتهای ریشه ای داشته باشند احتمال موفقیت آنها در زندگي زناشويي به مراتب پائین می آید.

در راه کار ازدواج سعي بر اين است آزمونهايي معرفي شود كه داراي اعتبار و روايي  و زير شاخصهای مهم تشابهات مانند ويژگي هاي رفتاري ، اهداف مشترك، تشابهات اجتماعی، اعتقادی و فرهنگی و .....  باشد .

توضیحات

هریک از ابزارهایی که برای فرآیند خود شناسی طراحی می شود نقاط ضعف و قوت خاص خود را دارد و برای مقصد خاصی طراحی شده است. استفاده از چند ابزار برای بررسی یک موضوع دقت و صحت اطلاعات را بالا می برد چرا که برای آگاهی بیشتر در خصوص یک موضوع و یک تصمیم نیازمند تحليل جامع و سیستماتیک هستیم و بررسی صرفا یک یا دو بعد از مسئله ما را دچار خطاهای راهبردی خواهد کرد. در پکیج پیشنهادی ما چهار ابزار پیشنهاد شده است : 1_شناخت مدل رفتاری به كمك ابزار جهاني دیسک ، ،2_ نئو ( شخصیت) ، 3- آزمون نيازهاي گلاسر  ، 4- پرسشنامه شخصيتي مينه سوتا ( MMPI )

 

شناخت مدل رفتاری به كمك ابزار جهانی دیسک

مدل دیسک که مبتنی بر تئوری دیسک طراحی شده است ، تمایلات رفتاری شما را در نمودار طبیعی و تطبیق یافته ( محیط ) نشان می دهد، مدل رفتاری دیسک چهار تمایل اصلی شما را بررسی می کند:

  • تسلط گرایی
  • اثر گذاری بر دیگران
  • ثبات و آرامش
  • قانون گرایی را بررسی می کند.

مدل رفتاری دیسک در نهایت 15 مدل رفتاری ارزشمند و منحصر بفرد پیشنهاد می کند که هریک از الگوهای رفتاری باز هم به 10 ها کد رفتاری عمیق تر تقسیم می شود که در نوع خود منحصر بفرد ، تحلیلی و عمیق است.
مشاهده آزمون

آزمون نئو

آزمون نئو برای بررسی ویژگی های سالم شخصیت می باشد . زیر بنای تئوری تست NEO نظریه ی پنج عاملی شخصیت است که به پنج عامل بزرگ نیز مشهور است . این تئوری در اواخر دهه ۸۰ میلادی توسط دو پژوهشگر به اسامی کاستا و مک کری ارائه شد و تاکنون چند بار مورد ارزیابی قرار گرفته است . پنج عامل اصلی شخصیت عبارتند از :
۱- عصبیت( N) یا بی ثباتی هیجانی
۲- برونگرایی (E)
۳- باز بودن به تجربه (O )
۴- توافق (A)
۵- وجدان گرایی ( C )

مشاهده آزمون

آزمون نيازهاي گلاسر

پنج نیاز اساسی انسان بر اساس تئوری انتخاب:

  • نیاز به بقا
  • نیاز به عشق و احساس تعلق
  • نیاز به قدرت (موفقیت، ارزشمندی شخصی، شهرت)
  • نیاز به آزادی و خودمختاری
  • نیاز به تفریح

پرسشنامه شخصيت چند وجهي مينه سوتا ( MMPI)

آزمون MMPI از پرمصرف ترین و مهمترین پرسشنامه های شخصیتی بالینی است و بیش از ۱۰۰۰۰ منبع تحقیق درباره ی آن منتشر شده است.این آزمون در فرم اصلی خود دارای 56۷ سوال است و زمان لازم برای اجرای آن حدود یک ساعت می‌باشد. این پرسشنامه را می‌توان هم به صورت فردی و هم به صورت گروهی اجرا نمود. فرمهای گوناگون این پرسشنامه را می‌توان در گروههای سنی بالاتر از 16 سال و یا افرادی که حداقل دارای 8 کلاس تحصیلات هستند، اجرا کرد.

برای شرکت در آزمون ها آماده اید؟     شرکت در آزمون

مطالب مرتبط

وو

امید شجاعی - فوریه 28, 2018 - بدون دیدگاه

مم

امید شجاعی - فوریه 28, 2018 - بدون دیدگاه

ه

تت

امید شجاعی - فوریه 28, 2018 - بدون دیدگاه

کار کردن با افراد، همکاران، دوستان و حتی کارفرمایان و مدیرانی که به صحبتهای ما گوش نمی کنند، یک چالش محسوب می شود. اینکه همکاران شما صحبتهای ...

ا

امید شجاعی - فوریه 28, 2018 - بدون دیدگاه

عنوان شغلی همه دارایی شما نیست اما اهمیت زیادی هم دارد. وقتی موقعیت شغلی جدیدی دریافت می کنید یا در زمینه شغلی مشابهی که برای مدتی کار ...

تا

امید شجاعی - فوریه 28, 2018 - بدون دیدگاه

در این بخش به تشریح تیپ های شخصیتی خروجی تست شخصیت مایر- بریگز MBTI پرداخته می شود. لذا توصیه می شود قبل از مشاهده تحلیل ها در ...


برخی از مشتریان کلینیک کسب و کار ایرانیان

گالری تصاویر